logo
Zeytin Nedir

Kahvaltı soflarında, salata süslemelerinde sık sık kullanılan zeytin, bir meyve türüdür. Akdeniz iklimi etkisi altında olan bölgelerde yetişen, Zeytingiller (Oleaceae) familyasına ait olan zeytin, her yaştan kişiler için çok faydalıdır. İçeriğinde birbirinden farklı, onlarca faydalı vitamin ve mineraller içermektedir.

Zeytin ağacı ortalama 5-10 metre arasında bir boya sahiptir. Uzun ömürlü ağaçlar sınıfında yer alır ve yaklaşık 1000 yıl kadar yaşamaktadır. Anavatanı Doğu Akdeniz ülkeleridir. Daha çok Kırım, Güney Avustralya, Orta Asya ve Kaliforniya gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Ancak ılıman iklimin hakim olduğu hemen her yerde de verimli bir şekilde yetiştiği bilinmektedir.

Zeytinin yaprakları oval ve uçları sivridir. Ön tarafı koyu yeşil, arka kısmı ise daha açıktır. Mızrak veya kalp şeklinde olan yapraklar da mevcuttur. Çiçekleri yaprak sapının hemen dibinden çıkmaktadır. Üç veya yedi tane zeytin bir arada, salkım şeklinde durmaktadırlar. Türüne göre meyve büyüklüğü değişmektedir. Ancak ortalama olarak 1-3 cm arasında olmaktadır. Zeytinin lezzeti de yine yetiştiği iklime ve çeşidine göre değişiklik içermektedir.